Przejdź do treści
Kosmetologia i Medycyna Estetyczna

Pielęgnacja dłoni i stóp

Pielęgnacja dłoni i stóp
manicure - klasyczny, hybrydowy, japoński
pedicure
    
Niektórzy mówią,że stopy są fundamentem naszego ciała, dlatego pielęgnacja stóp jest bardzo ważna.  Ich prawidłowa budowa jest warunkiem właściwej postawy ciała oraz sprawnego funkcjonowania na co dzień. Tryb życia oraz sposób poruszania się wpływają na zmiany zachodzące w stopach i mogą prowadzić do deformacji tj.: płaskostopia podłużnego i poprzecznego, palucha koślawego (haluksa),metatarsalgii,ostrogi piętowej,modzeli i nagniotków,palcy młotkowych i innych, Wraz z wiekiem wady te mogą prowadzić do dysfunkcji kolan,bioder jak i kręgosłupa. Proponujemy kontakt z naszym specjalistą podologiem aby zdiagnozować schorzenie oraz zapobiec zaniedbaniem stóp.

Przykładowe schorzenia, z którymi możesz mieć problem :  

Płaskostopie podłużne
Płaskostopie obniża sprawność nóg,powoduje ich szybkie męczenie,a z czasem doprowadza do bolesnych zniekształceń. Następstwa tej wady mają wpływ na kolana,biodra a także kręgosłup. Objawia się najczęściej bolesnością okolicy śródstopia, niekiedy obejmujących całą stopę oraz łydkę. W niektórych przypadkach może doprowadzić do poważniejszych zmian, takich jak przewlekłe stany zapalne więzadeł i stawów.


Płaskostopie poprzeczne
Płaskostopie poprzeczne powstaje na skutek opadania drugiej i trzeciej głowy kości śródstopia,które tworzą łuk poprzeczny. Najczęściej dotyczy osoby z nadwagą i kobiety noszące obuwie na obcasie. Głównymi objawami tego schorzenia są:bolesności pod poduszkami palców odczuwane po dłuższym chodzeniu,modzele i odciski w okolicy podeszwowej,dolegliwości bólowe pod głowami kości śródstopia.


Stopa płasko-koślawa
Pierwotną i główną przyczyną stóp płasko-koślawych jest niewydolność więzadłowo mięśniowa nasilająca się w wyniku wadliwego obciążenia stóp. Objawia się wykoślawieniem obuwia i bólem nóg. Z czasem zaburzenie dotyka kolan,bioder i kręgosłupa prowadząc do przeciążenia i rozwoju zmian zwyrodnieniowych.  


Paluch koślawy (haluks)
Początkowo deformacja jest niebolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego,który objawia się zaczerwienieniem,pieczeniem,okresowym obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Wraz ze wzrostem stopnia deformacji i czasu trwania dochodzi do rozwoju różnego stopnia zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Może to prowadzić do zmiany sposobu chodzenia i występowania dolegliwości bólowych w stawach kolanowych i odcinku lędzwiowo-krzyżowym kręgosłupa.  

Ostroga piętowa
Główne objawy schorzenia to kłujący punktowy ból w okolicy pięty. Z zachorowaniem na ostrogę kości piętowej borykają się osoby noszące niewłaściwe obuwie oraz nieustanne przeciążające pięty. Dolegliwość ostrogi piętowej może być następstwem urazu pięty,ale także objawem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Palce młotkowate
Przyczynami tego schorzenia mogą być wady wrodzone lub wady nabyte,źle dopasowane obuwie(za ciasne),zaburzenia reumatoidalne,niedomagające wewnętrzne mięśnie stopy,haluks. Nienaturalna pozycja palców oznacza,że są one narażone na dodatkowe tarcie,które często prowadzi do powstania pęcherzy,modzeli i odcisków.  


Modzele i nagniotki
Modzele powstają w punktach podparcia stopy,są przejawem reakcji obronnej skóry. Mają postać plackowatej narośli o nieregularnym kształcie, gładkiej powierzchni, niewyraźnych granicach,barwie żółtej. Najczęściej powstaje na części podeszwowej stopy pod jedną z główek kości śródstopia,lub pięcie,kłębie palucha w odpowiedzi na ciągłe ugniatanie,ucisk. Nagniotki natomiast tworzą się zazwyczaj na palcach i między nimi. Przybierają postać niewielkiej,dość twardej narośli skórnej. Ich charakterystyczną cechą jest powstanie rdzenia,który wrastając się w głąb skóry uciska zakończenia nerwowe,powoduje ostry ból w stopie.Supinacja i pronacja
Wada nasila się szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i jest zwykle obustronna. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest wykoślawianie obuwia,ścieranie podeszw. W początkowym stadium można nie odczuwać dyskomfortu,jednak gdy objawy się rozwiną,chodzenie stanie się niewygodne,a nawet bolesne,bo powoduje zwiększone obciążenie stopy.  

Wróć do spisu treści